Авторські права дітей

Ганна Лисенко адвокатСьогодні в рубриці «У нас в гостях» Ганна Лисенко (Anna Lysenko) — адвокат, партнер адвокатського об’єднання «Адвокатська Сім’я Лисенко» розповість про авторські права дітей та як їх захищати. Дуже важлива тема в епоху Інтернету, коли і батьки і самі діти масово викладають в Інтернеті свої творчі доробки!

Діти малюють, пишуть, співають, створюють комп’ютерні програми тощо. Все частіше в ЗМІ чуємо новини про маленьких геніїв в Україні.

А чи знають батьки та діти, як захистити авторські права малолітніх та неповнолітніх дітей.

Хто такий автор

Авторське право виникає внаслідок факту його створення. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.

Первинним суб’єктом авторського права є автор твору. Автор це фізична особа, яка своєю творчою працею створила твір. Саме творчий характер праці творця, що втілився у творі, — це єдиний і універсальний критерій для виникнення права авторства на твір.

Вік особи не впливає на визнання автору твору

P70623-120606(1)Адже людина вже з народження наділена правом інтелектуальної власності, яке складається із особистих немайнових прав, в тому числі авторського права.
Українське законодавство визначає дві категорії осіб (дітей) до 18 років:

  • особа, яка не досягла 14-ти років, тобто малолітня особа,
  • фізична особа у віці від 14-ти до 18-ти років, тобто неповнолітня особа.

В залежності від віку, діти в Україні мають певні можливість для здійснення своїх прав, в тому числі і авторських прав.

Так, малолітня особа має право здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності.

У своє чергу, неповнолітня особа вже має право самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом.

Таким чином, законом не встановлено мінімального вікового бар’єру для набуття цивільної дієздатності в сфері особистих немайнових авторських прав.

Тоді, як розпорядження майновими правами автора, дитина самостійно може здійснювати лише з 14-річного віку.

Чи може дитина здійснювати свої авторські права шляхом укладення авторського договору

поделка воздушный шарНа здатність автора-дитини укладати авторські договори розповсюджується загальне правило про цивільну дієздатність фізичної особи.

Малолітні і неповнолітні фізичні особи, які створили об’єкти інтелектуальної власності, визнаються не тільки авторами своїх творінь, у них виникає і право на ці результати інтелектуальної діяльності. Більше того, у таких осіб виникає комплекс авторських або патентних прав на будь-які результати інтелектуальної, творчої діяльності, починаючи від оформлення прав на ці результати. Вони також мають право укладати авторські і ліцензійні договори.

Проте слід мати на увазі, що зазначені майнові права виникають лише в осіб віком від 14 до 18 років.

Малолітні діти в силу відсутності у них всього обсягу цивільної дієздатності, не можуть самостійно розпоряджатись майновими авторськими правами, тому і не можуть самостійно укладати авторські договору. Майновими правами цих осіб розпоряджаються їх законні представники. Саме вони укладають від імені малолітніх авторів авторські договори, та виступають представниками в суді при порушення прав малолітніх.

А відтак, розпоряджаючись майновими правами авторів-дітей батькам слід докладати значної уваги до того, щоб авторські договори в повній мірі відповідали інтересам дитини.

Захист авторських прав дітей

английский с детьмиЗахист авторських прав дітей нічим не відрізняється від захисту прав повнолітніх осіб, з єдиним винятком, що діти не можуть самостійно бути позивачем або відповідачем в суді, вони діють через представників.

Захист прав та інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей здійснюють їх законні представники: батьки, усиновлювачі, опікуни.

У батьків є саме обов’язок захищати права та інтереси малолітніх та неповнолітніх дітей. Адже у випадку порушення авторських прав дитини, зокрема і самими батьками, дитина не може захиститися самостійно, оскільки не може виступати в суді позивачем.

Поваги до авторського права треба потрібно прививати з дитинства.

Ганна Лисенко  — адвокат, партнер адвокатського об’єднання Адвокатське «Адвокатська Сім’я Лисенко»

На сайт підготувала: Альона Акопджанян

(Visited 51 time, 1 visit today)

Вас все учат жить?! Знание – сила! Читайте нас! Будьте умной, уверенной и счастливой!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

:wink: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :?: :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: 8-O 8)